4.24 Agresja

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Zrobiliśmy gruntowny i odważny obrachunek moralny

                       

Moment,  w którym wyrażamy złość atakując czyjeś terytorium to agresja. Terytorium to nie tylko granice państw i domostw. To także obszar psychologiczny.

Są nim gusta muzyczne mojej żony, pasje, dążenia a nawet marzenia. Jej wartości i przekonania, znajomi i koleżanki. Gdy krytykuję zajadle czyjś punkt widzenia to jest to agresja! Identycznie kiedy ośmieszam rodzinę mojej małżonki. Uszczypliwość, złośliwość, przekomarzanie, przedrzeźnianie to także agresja. Ciche dni, ignorowanie uczuć, milczenie to wszystko zachowania agresywne. A chciałoby się powiedzieć, że agresja to wyłącznie bluzgi, wyzwiska i bijatyki!

agresja

Cierpienie psychiczne jest dużo dotkliwsze niż fizyczne.

Rany ducha goją się dłużej niż ciała. Żeby kogoś obrazić potrzeba poczuć złość . A skąd bierze się złość ?

s

Ze „złośliwego myślenia” czyli agresywnej interpretacji zdarzenia a to z PRZEKONAŃ i WARTOŚCI. Gdy amerykański farmer dorobi się 100 krów to jego sąsiad chce mieć dwieście. Jeżeli polski rolnik założy hodowlę bydła to jego sąsiad chce, żeby mu wszystkie zdechły! To jest jedyny moment w którym możemy powstrzymać eksplozję, zmienić swoje myślenie, spróbować inaczej  zinterpretować bodziec. W czasie   małżeńskiej kłótni, żona to  nie  WRÓG ale ta sama UKOCHANA osoba! Niezależnie od tego co do mnie mówi, jak się zachowuje to jest matka moich dzieci i mój życiowy partner. Jeśli ma do mnie pretensje, to nie po to by mnie zniszczyć i zdeptać. Jeśli ma inne zdanie , to nie dlatego , że do siebie nie pasujemy. Jeśli czegoś ode mnie wymaga to nie po to, by mnie wziąć pod pantofel.

Agresja kojarzy nam się stereotypowo z poszturchiwaniem, obelgami lub straszeniem.  Dlatego gdy  celowo nie odzywam się do partnerki dzień za dniem to nie uważam, że się nad nią znęcam ale że mamy „ciche dni”. Gdy staję przodem do niej z rękami na biodrach, marszczę brwi  i patrzę groźnie, to nie sądzę, że okazałem agresję, lecz zdecydowanie. Gdy mówię podniesionym głosem lub macham w stronę drugiej połówki wskazującym palcem to jestem …zdenerwowany. Ale to wszystko agresja i za drzwiami czeka już przemoc.

Jeśli mówię do partnera  używając słów :„ty zawsze”, „ty nigdy”, „ty ciągle” lub „jak tego nie zrobisz to….”  Wszystko to agresja .

images

Jeśli żona nie zgłosiła tego na policję masz kupę szczęścia. Przyczyny agresji to zespół wielu czynników. Są tu problemy z niską samooceną, brak sympatii do siebie samego, złe wzorce, wadliwe przekonania ale i geny.  Neurobiologicznie wiadomo, że u osób wybuchowych stwierdza się wysoki poziom testosteronu i niski poziom cukru we krwi. Nie jestem pewien czy cukierek załatwi sprawę. Lepiej przepracować to na jakiejś terapii. Nie przypadkiem ośrodki leczenia uzależnień organizują dodatkowo spotkania poświęcone tej tematyce.

Jakie cechy charakteru ujawniają się w związku z zachowaniami agresywnymi? Drażliwość, wrogość, egocentryzm, impulsywność. W kwestii przekonań wyznajemy zasadę, że: uprzejmość, łagodność, cierpliwość, umiarkowanie, wrażliwość to nie są męskie wzorce.  Mężczyzna powinien mieć „jaja” czyli być: dominujący, silny, niecierpliwy, uparty, wygadany, nieustępliwy . „Nie wolno się poddać”, ” Ja nie mogę być pipowaty?”, „Ile można czekać?”, „Tylko  ją  poszturchałem, a ona od razu w płacz”, „Od czasu do czasu trzeba przypomnieć, kto w domu rządzi” ,”Każdy musi znać swoje miejsce.”, „Ona powinna wiedzieć co do niej należy”., „mówię po dobremu”. Groźne są też patriarchalne przekonania, że głową rodziny jest mężczyzna. Bo z tego biorą się wnioski wspierające tylko agresję. Jeszcze dwa słowa o aa.

Tak jak na mitingach konwencja wypowiedzi dzięki swej formie raczej eliminuje agresję tak gdy poszedłem pierwszy raz na intergrupę było już inaczej. Dużo w nas wszystkich  złości i łatwo zamieniamy ją na agresję a gdy nie wypada być wrogim wprost robimy to na „zimno” w zakamuflowany sposób (o czym piszę w następnym tekście o biernej agresji).

Wracając do rodziny. Poniżej wklejam paragrafy, które polecam naszej wspólnej uwadze. Bo agresja prowadzi do przemocy a ta dziś ścigana jest z urzędu. Nawet nie trzeba dzwonić na policje. Wystarczy powiadomić o tym choćby pedagoga szkolnego. Sądy piorunem wydają zakazy zbliżania, nakazy terapii, czy odbierają prawa rodzicielskie.

P.S  Art. 207. § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim l, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 2. Jeżeli czyn określony w § 1 połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. § 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca  podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Grzegorz alkoholik

 

 

Print Friendly

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.