4.13 Poczucie własnej wartości

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Zrobiliśmy gruntowny i odważny obrachunek moralny. 

imagesHF5WLWYH

Straciłeś kiedyś poczucie czasu? Czy miewasz poczucie zakłopotania? Dlaczego poczuwasz się do pewnych obowiązków?

1. Nawet gdy się obudzę, martwię się tym co zrobiłem za dnia.
2. Mam do siebie pretensje i kwestionuję swoje decyzje
3. Nie podoba mi się mój wygląd.
4. W nowym towarzystwie zawsze myślę, że oceniany jestem krytycznie.
5. Boję się próbować nowych rzeczy, żeby nie wyjść na głupka.
6. Lękam się, że będę wyśmiany , przejmuję się tym co myślą inni
7. Czuję się gorszy i obawiam się, że coś ze mną jest nie tak.
8. Gdyby inni wiedzieli, jaki jestem we wnętrzu….
9.  Porównuję się do innych ludzi i boję się ryzyka
10.Kiedy mówię „nie”, czuję wyrzuty sumienia.
imageslańcuch
Brak poczucia własnej wartości to niebezpieczny stan psychiczny.
W niektórych rejonach górskich, spotkamy znaki zakazujące wjazdu na drogi bez łańcuchów śnieżnych. Myślę, że poruszanie się w życiu bez poczucia własnej wartości jest zachowaniem ryzykownym i niebezpiecznym. Niskie mniemanie nie kończy się na tym, że jesteśmy SMUTNI. Sprawia, że ślizgamy się nie  mogąc pokonać  nawet małego wzniesienia. Brakuje nam oparcia, gdyż nie mamy do siebie zaufania. Z tego powodu źle reagujemy na nadążające się wyzwania. Nie jesteśmy ambitni ani twórczy. I choć wyznaczamy sobie małe cele, to nawet one okazują się zbyt trudne.
pięć

Banknot pięćset euro jest wart pięćset euro niezależnie od tego co on czuje i co my myślimy na jego temat.

 

 

imagesUJ4Y3P44images8657MRV5

Nawet gdy go podpalimy, zgnieciemy i oplujemy ciągle jest tym samym nominałem. Z drugiej strony, gdy będziemy go całować, głaskać i adorować, to także nie doda mu wartości. Ciągle będzie ona wynosić pięć setek. Czyż nie tak samo jest z człowiekiem?

Problem nie tkwi w naszej wartości, ale w jej odczuwaniu, w POCZUCIU.

Z czego może być dumna kropla wody? Czym może się szczycić ziarnko piasku? Z bycia wodą i piaskiem! Oczywiście MY, wolelibyśmy być piaskiem  na Lazurowym Wybrzeżu niż w Albanii… kroplą wody Perrier’e niż kranówą. Jestem człowiekiem. Chodzę, biegam, chwytam, myślę, przeżywam. Co z tą moją wartością? Jakim jestem nominałem? I co najważniejsze JAK TO POCZUĆ?

Wartość pieniądza jest wymienialna na towary i usługi. Wartość człowieka na zdolność do okazywania MIŁOŚCI. Pieniądze, wykształcenie, pochodzenie społeczne, zdrowie nie dodają ani nie odejmują znaczenia.

Zawsze  poniżałem innych. Długo myślałem, że dlatego, iż byli ode mnie gorsi.Teraz wiem, że brało się to z niskiego poczucia mojej wartości. Dziś powoli zmieniam ten stan. Jakby mój szacunek do siebie był podstawą do szacunku wobec innych lub odwrotnie albo jedno i drugie :).

Protezy natury

Sięgałem po alkohol bo dawał mi protezę POCZUCIA WARTOŚCI. Gdy byłem pijany czułem się ze sobą DOBRZE. Byłem Bogiem! Gdy trzeźwiałem znów byłem NIKIM. Z tej samej przyczyny wchodziłem też w pornografię. Dla poczucia władzy, mocy…

images6YY5Z92L

„JA każdego z nas, może powstać tylko w miłującym mnie TY” .Hans urs von Balthasar

Na koniec podzielę się czymś dla mnie ważnym. Zauważam, że moje poczucie wartości maleje w samotnej relacji z samym sobą, a wzrasta  w relacji z drugim człowiekiem. Dlatego człowiek nie powinien przeglądać się w lustrze, ale w twarzach ludzi. Po to chodzę na mitingi AA. Kontakt z samym sobą z wyłączeniem DRUGIEGO może prowadzić nas na dno depresji lub na wyżyny pychy.

JA każdego z nas, może powstać tylko w miłującym mnie TY” .

imagesSRLD6SO5

To jest piękne zdanie wypowiedziane przez szwajcarskiego teologa Urlicha Balthasara. Gdy jesteśmy NIEKOCHANI nie buduje się poprawnie nasze JA. Oto tajemnica wpływu dzieciństwa na dorosłe życie.

Jak podnieść swoje poczucie własnej wartości?

Robiąc  dwanaście kroków. :-D Zmieniam się, bym był lepszym człowiekiem. Na drugim etapie programu uwierzyłem w Siłę Większą ode mnie. Teraz staram się poczuć miłość Boga do mnie i w niej budować moje JA. Widzę też, że kocha mnie moja żona i kochają mnie moje dzieci. Kocha mnie nawet mój kot! Ponieważ wartość odbudowujemy w relacjach, to chodzę też na mitingi po to by KOCHAĆ i być KOCHANYM.

Grzegorz

Print Friendly

2 Komentarze

  1. Dziękuję Ci za ten wpis jest taki… Podnoszący na duchu, pokazuje wartość człowieka z ciekawej strony, której nie znałam, nad którą się nie zastanawiałam. Pozdrawiam Ola

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.