4.4 Wykonywanie Pracy. Lenistwo czy tosksyczna bezradność?

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Zrobiliśmy gruntowny i odważny obrachunek moralny. 

lenistwo

„Jedyną rzeczą która powstrzymuje nas przed działaniem jesteśmy my sami i nasze neurotyczne myślenie”. „Czasem jeden krok może usunąć całą niechęć do pracy”  „Jutro będzie futro!”

Każdemu  zdarza  się coś odkładać na „potem” i ”migać ” od brania się do roboty „od zaraz”.  Są jednak osoby, u których zaniechanie i unikanie wysiłku  ma toksyczny charakter.

Wiele próżnych czynności może przerodzić się w destrukcyjny nawyk spędzania czasu. Niewinny  Facebook powoduje, ”podwójne życie”  w „realu i w necie” a wszystko własnym kosztem! Złodziejem  czasu, zdrowia i moralności są także portale randkowe czy sprzedażowe.  Błyskawicznie można wbić się tam w uzależnienia  od niewinnego flirtu czy zakupów.

Choć czujemy,że ciągłe odkładanie własnych spraw coraz bardziej męczy, pokusa zwlekania jest nie do przebicia!

energia

W tych krótkich momentach, gdy  Umysł  przypomina coś czego powinienem a jeszcze nie zrobiłem  marnuje się masa  życiowej energii  Jedni czują  „ukłucie w dołku”. Drudzy straszliwy niepokój. Ja odbieram to jako pieczenie niezadowolenia, niczym przypalanie gorącym żelazem .

Kolędnicy śpiewają kolędy, chór Aleksandrowa rosyjskie pieśni wojenne a leniwe stworzenia często mawiają: Mam nadzieję, że jakoś to się ułoży….Może jakoś się ułoży…..Gdyby tak jakoś się ułożyło….

To są neurotyczne frazy odzwierciedlające sposób bycia, w którym usprawiedliwiam nie robienie „niczego”. Istotą odwlekania jest patrzenie w PRZYSZŁOŚĆ, na tym polega największy problem. Bo jest to taki pseudo sposób spoglądania przed siebie z pomijaniem patrzenia „pod nogi”.

Z odkładaniem na poźniej jest jak z odwlekaniem wizyty u dentysty. Sprawa i tak nieuchronna a skutek piętrzy się i zaognia. Rosyjscy uczeni udowodnili, że ociąganie się choć nie powoduje łupież i zapalenia cewki moczowej, grozi  oszukiwaniem siebie i niewiarą we własne siły.

KRYTYKA  Wiele kontaktów między ludźmi opiera się  na plotkach, oczernianiu. Co to znaczy? Z czego to wynika? Z wygody. Dużo łatwiej mówić co złego zrobił ktoś niż ja sam! Ludzie pracowici nie zajmują się innymi ale sobą! Przyznają się do swoich a nie cudzych błędów. By stać się człowiekiem działania, trzeba rozpoznać u siebie ten zwyczaj „dokładania innym do pieca”. WYRZEC się go i postanowić pozbyć!

NUDA  Zawsze gdy się nudzę po prostu nie umiem żyć w tej chwili, teraz. Nie umiem wykorzystać czasu. Żeby się zacząć nudzić muszę nic nie robić, stać się bezczynny zarówno w działaniu jak i myśleniu. „Nudne spotkanie” „nudni mówcy” „nudne towarzystwo” „nudna miejscowość” „nudny film” „nudne wakacje”. Pozwalanie się zanudzać uważam za większy problem niż zanudzanie kogoś.

Znamy program 24 godziny. Techniką wyzbywania się zwlekania jest Program Pięć Minut. W ciągu najbliższych minut robię to co mogę i odczuwam zadowolenie. Zmywam, sprzątam, czytam, wychodzę……

Nie każda niechęć do pracy bierze się  z lenistwa, z rozpieszczenia lub wygodnictwa. Poza zniechęceniem, poczuciem zgorzknienia, melancholią czy wypaleniem zawodowym istnieje nowa przyczyna zwlekania, oparta na chronicznym, strachu przed trudem. Jeśli odkładasz czynności na których powinieneś się w danej chwili skupić na tyle często, że wręcz  patologicznie i czujesz z tego powodu dużą frustrację możemy mówić o zjawisku PROKRASTYNACJI. Ciężko z tego wyjść bez pomocy specjalistycznej terapii. Poświęcam temu tematowi osobny wpis.

Grzegorz alkoholik

Print Friendly

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.