3.6 Święta Przestrzeń Wyboru

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Postanowiliśmy powierzyć naszą wolę i nasze życie  opiece  Boga,  jakkolwiek Go pojmujemy.

Trzymając pieniądze na kontach powierzamy nasze oszczędności opiece banku. Zostawiając samochód na parkingu strzeżonym, opiece strażnika. W żłobku, przedszkolu, szkole korzystamy z pomocy nauczycieli. Gdy chorujemy oddajemy się w opiekę lekarzy. Wyjeżdżając na zorganizowany urlop piecze nad nami przejmuje rezydent biura turystycznego. W dzieciństwie z zaufaniem odnosiliśmy się zwykle do opieki rodziców. Te przykłady można rozmieniać na drobne. Okaże się, że pijąc wodę z kranu oddajemy się w opiekę Wodociągom a paląc światło Zakładowi Energetycznemu.

Człowiek potrzebuje Zewnętrznej  OPIEKI.

images341N5LA2

Niektórzy z nas bali się przedszkola. Inni martwią się o samochód na parkingu. Ktoś po pedofilskich aferach jest nieufny wobec nauczycieli. Nie mniej jednak nie zmienia to faktu, że musimy powierzać naszą codzienność cudzej opiece. Rzecz w tym, by była ODPOWIEDNIA.

Najcenniejsze co mamy to: własne życie i możliwość dokonywania w nim własnych wyborów.

Filozofowie od lat spierają się czy nasza wola w ogóle jest wolna. Przecież  w sensie fizycznym, życiem człowieka żądzą prawa biologii. Nie mamy wpływu na to kiedy się rodzimy i kiedy umieramy, ile mamy wzrostu i zarostu. Nazywa się to:DETERMINIZMEM FIZYCZNYM. W sensie psychicznym, na nasze zachowanie mają wpływ MYŚLI, które to wyrastają z naszych przekonań, wartości i doświadczeń. Lubimy to czego nauczyliśmy się lubić a nie to co jest obiektywnie fajne. Jest to determinizm psychologiczny. Mamy także determinizm teologiczny, gdzie Bóg wie wszystko co nam się przydarzy. W końcu istnieje determinizm neurobiologiczny oddający władzę nad nami naszemu mózgowi. Chodzi o odruchy bezwarunkowe, skoki adrenaliny w sytuacjach zagrożenia. W ostatnich latach neurobiologia i psychologia odkryła  kolejne niezależne od nas mechanizmy, którym podlega ludzkie zachowanie. ( PODŚWIADOMOŚĆ).

Tak więc tym bardziej:

  1. Potrzebujemy jako ludzie zewnętrznej MĄDREJ opieki   
  2. NASZA WOLA i nasze ŻYCIE to największe skarby, które wymagają dodatkowo duchowej ochrony i i nadzoru.

imagesBEFIG3UZ

Pomiędzy ideami czynienia słusznie i niesłusznie istnieje pole. Tam się spotkamy.

rumi

To jest ważne zdanie wypowiedziane przez średniowiecznego sufickiego mistyka i poetę: Rumiego. Początkowo może brzmieć niejasno. Nie mniej udało się Rumiemu zawrzeć w nim PRAWDĘ, która akurat tutaj jest tematem trzeciego kroku.

Automatyzm naszego istnienia, polega na bezmyślnym lub mechanicznym reagowaniu na bodźce życia. Nie jest niczym normalnym ani dobrym lecz zdeterminowaną ŚLEPOTĄ.

Kluczem Rumiego jest tu  przyimek złożony „pomiędzy”.

szczelina

Pomiędzy zdarzeniem a naszym zachowaniem w odpowiedzi na nie, istnieje POLE, przestrzeń WYBORU. Tu mieszka WOLNA WOLA, niezależna od psychiki, mózgu, ciała. Będąca umiejętnością DUCHA a nie Umysłu. Tę WOLĘ chcemy powierzyć Bożej opiece jako NAJLEPSZEJ. Pewniejszej aniżeli parking strzeżony, bank , przedszkole czy szkoła.

Proszę Boga jakkolwiek go pojmuję o opiekę nad tą małą szczeliną, niewidzianym ŚWIĘTYM  MIEJSCEM, gdzie mogę odrodzić się JA,  jako  DUCHOWY BYT  wolny od szkodliwych nawyków, stereotypowych przekonań i wszelkich mentalnych obsesji.

I taka sytuacja!

GRZEGORZ ALKOHOLIK

Print Friendly

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.