1.19 utrata kontroli nad życiem : Raz jeszcze o jeździe bez hamulców i wspomagania kierownicy

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni wobec alkoholu, że przestaliśmy kierować własnym życiem.

Od czego zależy tzw. radzenie sobie w życiu? Zróbmy szybki przegląd.

 1. Rozpalania ogniska i obsługi komputera.
 2. Skutecznej obsługi wyszukiwarki Google.
 3. Prowadzenie samochodu z ręczną skrzynią biegów.
 4. Od podstaw gotowania i opowiadania kawałów
 5. Od umiejętności wymiany koła i zapamiętywania nazwisk.
 6. Od podróżowania bez zbędnego bagażu i radzenia sobie z policją
 7. Podawania  kierunków, pływania i parkowania równoległego .
 8. Posługiwania się młotkiem, siekierą i piłą. Od Komplementowania.
 9. Negocjowania i uważnego słuchania innych. To dobrzy słuchacze uważani są za najlepszych „rozmówców”.
 10. Od pomalowania pokoju  i uśmiechania się do zdjęcia.
 11. Nawigowania za pomocą mapy i kompasu.
 12. Przyszywania guzika i pisanie na klawiaturze
 13. Od wprowadzania zabezpieczeń na swoim komputerze.
 14. Od asertywnego kończenia  randki bez składania obietnic.
 15. Od usuwanie plam i od odpalania samochodu z kabli.

Macie duże braki w „życiowych umiejętnościach”?Takie rankingi potraktujmy z przymrużeniem oka, choć sporo w nich cennych umiejętności. ;-) Wróćmy raz jeszcze do pytania : Od czego zależy  radzenie sobie w życiu?

Od posiadania i rozwijania różnych umiejętności takich jak: komunikowanie się z innymi, aktywne słuchanie, wyrażanie uczuć, asertywność, odmawianie, okazywanie szacunku, motywacja samego siebie, decydowanie, krytyczne myślenie, analiza i synteza,  wiara w siebie, poczucie własnej wartości, świadomość swoich mocnych i słabych stron, samoocena, stawianie celów, umiejętność mobilizacji, radzenie sobie ze złością, niepokojem, stratą,traumami, umiejętność pozytywnego myślenia, techniki relaksacji . Starczy.

Celowo wymieniam być może dla kogoś oczywiste sprawy, robię to jednak po to by zasygnalizować,że z powodu PICIA, zepsuliśmy lub stłumiliśmy te umiejętności.  Staliśmy się jak rozstrojone pianino. Niby naciskamy klawisz za klawiszem grając gamę, ale instrument nie stroi. Nasze:do, re, mi, fa,sol nie brzmi zgodnie ze sztuką. imagesFXVTA9NA

Wymagamy gruntownego nastrojenia.strojenie

Innym odniesieniem jest porównanie sytuacji do utraty kontroli nad potrzebami fizjologicznymi. Chory, przez dłuższy czas przebywający w łóżku ,gdy jest zacewnikowany przestaje zauważać potrzebę samodzielnego oddawania moczu. Wraz z pionizowaniem ,trzeba go od zera nauczyć „wołania na nocnik” czyli odczuwania  parcia na pęcherz. imagesM0Z9OXO5

Wszyscy pamiętamy jak uczyliśmy własne dzieci wołać KUPĘ!

b imagesBNYBBAWL

Gdy rozpoczynamy trzeźwienie jesteśmy jak dzieci z zaburzeniami kontroli różnych funkcji psychicznych, społecznych, duchowych i fizycznych.

Nic mi się nie chce albo chce nie tego co dobre. Jestem nerwowy, niespokojny, bez siły, wystraszony, targany głodem alkoholowym, zbuntowany, roszczeniowy, pyszny, zarozumiały, niepunktualny, arogancki, zagubiony w nowej rzeczywistości.

My ludzie  XXI wieku, mamy  tendencję do naprawiania siebie wg XIX wiecznych zasad  na sposób Newtonowski czyli  mechaniczny. Dlatego przywiązujemy dużą wagę do technicznego aspektu zdrowienia. Myślimy o diecie, odżywkach, sporcie, relaksie w spa, parkach rozrywki, masażu,tańcu. Tymczasem od lat dwudziestych XX wieku, w fizyce dominuje model kwantowej budowy świata. Nie wchodząc w szczegóły, ten nowy sposób myślenia Maxa Plancka zapoczątkował milowe zmiany w historii nauki. Co jest jego istotą?  Duchowość materii!!!!!

imagesN0LRI6NW imagesFPWCW8JK

Nauka od 100 lat tłumaczy, że nie jesteśmy tylko  fizycznością, że życiem w nas i wokół nas nie rządzi  materia. I co z tego wynika dla nas?

Jeżeli w trzeźwieniu brakuje aspektu duchowego, zwykle skazane jest na niepowodzenie. Dlaczego? Bo to jest jedyne pole do odzyskiwania kontroli nad życiem w opisanych na górze aspektach. I tak stajemy przed drugim z 12 kroków AA, gdzie wchodzimy w inne procesy.

images7XWQBFUH

Jaka decyzja?

Grzegorz alkoholik

 

 

 

Print Friendly

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.